Правилно избраната дестинация и точният багаж ще ви спестят доста неволи
Дните до морската или планинската ваканция са преброени. За възрастните вероятно това е просто период от годината, но за децата е време, което очакват с огромно нетърпение.
Колкото по-малки са малчуганите, толкова желанието да докоснат морето или гората е по-силно. А за да си останат тези емоции само положителни, е много важно родителите да вземат превантивни мерки и да се подготвят за евентуални неприятни изненади.
Идеалната дестинация
Ако все още не сте решили къде да прекарате лятната си ваканция, то не очаквайте в последния момент да откриете точното място.
Ако сте с малки деца, е добре да помислите и занапред да планирате още от края на зимата местата, които смятате да посетите.
Това е важно най-вече за да направите по-добър избор (тогава има повече свободни места за избраните от вас дати). За почивка с деца обаче има няколко важни условия, които независимо от времето на избор, са винаги актуални.
На първо място е свободното пространство. Мястото трябва да разполага с такова, защото децата имат нужда да тичат и изразходват енергията си.
Колкото повече природа има, толкова по-добре.
Бетонните площадки пред хотела не са добър вариант (такива вероятно има и пред блока в града ви). За детето е много важно да бъде максимално близко до природата – независимо дали е край морето, в планината, на брега на езеро или на село.
Това ще му помогне от здравословна гледна точка да се стабилизира след зимните и пролетни неразположения.
На море или на планина
Малките деца обожават морето, строенето на пясъчни замъци и скачането във вълните. Ако имате възможност и предвиждате такава почивка в чужбина, задължително потърсете заливи със син флаг.
Това гарантира изключителна чистота на плажа и водата. При липса на такова обозначение, търсете по-малко населените места, където се струпват по-малко хора и съответно има по-малък риск от болести, провокирани от замърсяването.
Чудесен вариант е комбинацията от борова гора и плаж, тъй като така може да се възползвате и от йодните изпарения от водата рано сутрин и от уханията на иглолистните дървета. А те, както всички знаем, са здравословни, особено след прекарани грипни заболявания.
Ако тази зима детето е изкарало повече ангини от обичайното за неговата възраст и е прихващало всеки появил се вирус, по-добре изберете планина заради възможността за дълги ежедневни разходки на чист въздух сред планинските гори и ливади.
Какво да сложим в куфара?
Започнете с лекарствата. По-добре да разходите една чанта с лекарства за всеки случай, отколкото да се окажете неподготвени.
С малки деца е задължително да носите със себе си противоалергични мазила, капки за очи (ако са със светли и чувствителни очи), капки за уши, нещо срещу висока температура, мазила за рани и изгаряния и задължително – прахчета или друг вид средства при евентуална атака на ентеровируси (а такива винаги има).
За последното бихте могли да се подготвите семейно и предварително, като известно време всички приемате някакъв пробиотик.
Слънцезащитните продукти са другият задължителен елемент в багажа ви. Не пропускайте да сложите и плажен чадър в колата, тъй като никога не се знае дали няма да ви потрябва.
Ако пътувате извън страната на място, където има повече камъни във водата или морски таралежи, не пропускайте акваобувките.
Източник:„Жyрнaл“
Снимка: Pixabay.com