Освен кожата на лицето и нашите устни се нуждаят от постоянни грижи, за да бъдат една от най-съблазнителните части от тялото ни, за да устоят на агресията на вятъра и на студа.
Привлекателността им зависи не само от големината и формата, но и от начина, по който ги разкрасяваме и съхраняваме свежи и сочни.
Устните са чувствителни, особено през зимата, когато студът и слънцето (пречупено в снежната повърхност) ги изсушават и напукват.
Външните условия водят до разрушаване на хидролипидния им защитен слой, което ги прави грапави. Податливи на външните фактори, устните са пръв индикатор за стареенето на кожата.
Истината е, че кожата на устните е лишена от много мастни жлези и трудно може сама да се предпази от вредните външни влияния. Неволното облизване на устните през студените месеци прави повърхността им грапава, кара ги да се напукват.
Фини и деликатни, устните се нуждаят от постоянно ексфолиране, почистване и подхранване.
През зимата носете винаги със себе си балсам, червило или глос и ги ползвайте преди всяко излизане навън, след хранене и щом усетите, че устните ви изсъхват. Освен разкрасителни функции, козметиката защитава устните от вятъра и студа.
Избегнете неприятното напукване. Непрестанно полагайте балсам, вазелин и крем върху епидермиса на устата.
Редовно слагайте на устните ексфолиант, който след пет минути попийте с хартиена кърпичка.
Полезни са гелове и балсами с тройно действие – почистващо, хидратиращо и предпазващо, които нанасяйте под червилото, за да предпазва устните от дехидратация, информира „Журнал“.
Козметиката стимулира възстановяването на клетките и регенерирането на тъканта. Преди лягане мажете устните с вазелин, с мед или зехтин, които подхранват и омекотяват кожата.
Почистете повърхността. Премахнете мъртвите клетки от повърхностния слой, за да могат устните по-лесно да попият овлажняващия крем.
Използвайте продукти, които създават липиден слънцезащитен филм, което е важно и през лятото, и през зимата.
Не забравяйте, че освен, че се напукват и кървят, устните са податливи на алергии. Затова внимавайте каква козметика и препарати за почистване на зъбите използвате.
Въпреки че червилото се изтрива, незабележими частици от него остават по устните. Поради това вечер почиствайте грима, дори да сте употребявали единствено червило.
Изберете за целта деликатно тоалетно мляко, разгримиращ тоник или лосион. Сложете на тампон и с леко движение премахнете червилото. Откажете се от употребата на сапун и вода, които обезмазняват кожата и я карат да се напуква.
Необходим е индивидуален подход към устните според големината и формата им. Начервените устни придават изразителност на лицето, но ако гримът е майсторски.
В случай че се притеснявате от агресивното червено или провокативното лилаво-розово, смесете червилото с безцветен гланц за устни. Така цветът ще загуби интензитетът си, но ще се задържи модерният оттенък, и то за дълго.
За да направите устните по-големи, не излизайте извън контура, а използвайте майсторски похват.
В средата изсветлете устните с перлено червило или златист гланц. Нека крайчетата бъдат матови или с тон по-тъмни. Начервете се със сатенено червило, а в средата на долната устна нанесете блясък.
Тънките устни предпочитат сияйни червила пред гланцовете. По-мазните червила и гланцовете по-лесно се разливат извън очертанията на устните и по-възрастните дами трябва да внимават с употребата им.
Когато употребявате гланц, той ще придаде обем на устните, но очертайте контур с молив, за да не се разтича в малките бръчици и кожата да изглежда неподдържана.