Известно е, че копривата съдържа много минерални вещества, активни съставки и витамини.
Тези й качества я правят не само полезна храна за хората през пролетта, но и за растенията.
В екологичното градинарство копривата може да се използва успешно като течен тор за подхранване на плодове, зеленчуци и цветя.
Научно доказано е, че след поливането на растенията с течен тор от коприва те боледуват много по-малко от гъбички и започват да растат по-буйно.
Как да си приготвим тор от коприва? Ето ви няколко лесни и изпитани рецепти за приготвянето на този био тор:
Рецепта 1:
1 кг зелена коприва се поставя в 10 л вода (за предпочитане дъждовна).
Съдът, в който ще престои копривата, трябва да е пластмасов или керамичен. Той се затваря добре и се поставя някъде на сянка, под навес, край къщата или някъде на тъмно място.
За да ускорите процеса на ферментация, всекидневно разклащайте съда. При топло време течният тор е готов за 1-2 седмици.
Начин на приложение: течният тор се разрежда преди употреба с вода в съотношение 1:10 и след това с него се поливат растенията. Особено добре действа на младите разсади.
Рецепта 2:
Рецепта за студена настойка: В 5 л студена вода се накисват 500 г прясна коприва. Престоява едно денонощие и без да се разрежда, с нея се изкъпват целите растения.
Тази копривена баня отблъсква много вредители – на първо място въшките.
Рецепта 3:
Залейте 1 кг пресни листа и стъбла от коприва с 5 л вода, сложете на огъня и варете не повече от 5 мин. После изчакайте изстине добре.
Прецедете и разредете с вода в съотношение 1/20 (една част отвара с 20 части вода). С готовият препарат пръскайте карфиол, домати, цветя и др. Достатъчно е да се прави 3 пъти на сезон.
С отварата може да започнете и поливане на растенията през пролетта „щом се покажат“ 2-3 см над почвата. През пролетта поливайте по-често привечер, за да могат да се напоят добре.
През есента и зимата поливайте след изсъхване на почвата, дори може да поливате само с вода. Есенните и зимните дни са по-оскъдни на слънце и затова не е нужно да стимулирате растенията с отварата от коприва.
Така растенията ще ви се отблагодарят богато – ще има по-малко паразити по тях, а вие ще се радвате на успехите си от положения труд с копривата.
Копривената настойка внася много азот в почвата, който е нужен на цветята и растенията. Дори почвата където расте копривата е полезна за растенията, защото и тя е много богата на азот.